About Us | Calendars | Contact Us

UBCTS Medal Winners
Competition CTC Name School Grade Place
Automotive Refinishing Technology UBCTS Julia Kemmerer QU -TAH 12 1st
Building Construction UBCTS Blaise Goodwin PA 12 1st
Carpentry UBCTS Austin Chantelau QU 11 1st
CNC Technician UBCTS Thane Goetz QU 12 1st
CNC Turning Specialist UBCTS Vincent Sturdevant QU - TAH 11 1st
Cosmetology UBCTS Aurora Kapusta PE 10 1st
Diesel Equipment Technology UBCTS Jayson Halteman QU 11 1st
Job Skill Demonstration A UBCTS Tylain Rotenberger QU 11 1st
Job Skill Demonstration Open UBCTS Alexander Myrick PE 11 1st
Medical Terminology UBCTS Emelyn Muhr QU 11 1st
Motorcycle Service Technology UBCTS Aidan Collin PE 11 1st
Esthetics UBCTS Rebecca Kadlecik QU 11 1st (2)
Esthetics Model UBCTS Claire Wadsworth QU 11 1st (2)
Nail Care UBCTS Danna Laboy Vazquez PE 11 1st (2)
Nail Care Model UBCTS Kirra Richards PE 10 1st (2)
Automated Manufacturing Team UBCTS Catherine Baughman PE 10 1st (3)
Automated Manufacturing Team UBCTS Jacob Bawden QU 12 1st (3)
Automated Manufacturing Team UBCTS Brayden Ristine QU 10 1st (3)
Crime Scene Investigation UBCTS Marley Guise QU 11 1st (3)
Crime Scene Investigation UBCTS Ireland Grusheski PE 10 1st (3)
Crime Scene Investigation UBCTS Megan Smith PE 11 1st (3)
Health Knowledge Bowl UBCTS Alivia Foster PE 12 1st (4)
Health Knowledge Bowl UBCTS Brittney Bradley PE 10 1st (4)
Health Knowledge Bowl UBCTS Isabel McCarty QU 10 1st (4)
Health Knowledge Bowl UBCTS Madison Nelson QU 10 1st (4)
Cosmetology UBCTS Alexandra Blum QU 12 2nd

Culinary Arts

Customer Service

UBCTS

UBCTS

Eric Fosbenner

Logan Baker

QU

QU

10

12

2nd

2nd

Electrical Construction Wiring UBCTS Thomas Beatty PA 12 2nd
Extemporaneous Speaking UBCTS Kya Kelly PE 10 2nd
Industrial Motor Control UBCTS Sara Beebe QU 10 2nd
Job Interview UBCTS Reese Ryan PE 9 2nd
Job Skill Demonstration Open UBCTS David Ferry PE 11 2nd
Power Equipment Technology UBCTS Cody Geissinger QU Christian 11 2nd
Related Technical Math UBCTS Sage Szumski PE 10 2nd
Team Works UBCTS Seth Gehlert PE 11 2nd (4)
Team Works UBCTS Colby Landis QU 10 2nd (4)
Team Works UBCTS Joshua Overholt PE 10 2nd (4)
Team Works UBCTS Mason Lindquist PE 11 2nd (4)
Action Skills UBCTS Dylan Engelhardt QU 10 3rd
Advertising Design UBCTS Caleb Gibson PE 12 3rd
CNC Milling Specialist UBCTS Dominic Schlacter PE -TAH 11 3rd
Collision Repair Technology UBCTS Jules Strouse PE 11 3rd
Commercial Baking UBCTS Adriana Gonsalves PE 12 3rd
Graphic Communications UBCTS Ethan Lutz PE 12 3rd
Power Equipment Technology UBCTS Richard Slifer QU 10 3rd
Related Technical Math UBCTS Aaron Ladd PE 10 3rd
Esthetics UBCTS Katrina Eldridge PE 12 3rd (2)
Esthetics Model UBCTS Amanda Detweiler PE 10 3rd (2)
         

Julia Kemmerer Named May Student Of The Month
Joseph Schirmer Named May Student Of The Month
Executive Director Search Position Announcement and Community Survey Results
UBCTS 2022 Senior Night Ceremony
Skills USA State Competition Winners
SkillsUSA Virtual Awards Ceremony
UBCTS Medal Winners
Exercise Science & Sports Technology New Program Presentation (pdf)